Wizyta w szkole z IB Atut we Wrocławiu
11 kwiecień 2013

szkola Atur Wroclaw IB11 kwietnia 2013 roku odwiedziliśmy Dwujęzyczną Szkołę „ATUT” we Wrocławiu. Szkoła ta powstała  1 września 1990 roku i była pierwszą niepubliczną szkołą we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Jest to szkoła, która nie tylko działa już ponad 20 lat i ma swoją tradycję i prestiż, jest także Szkołą posiadającą certyfikaty Organizacji Matury Międzynarodowej – International Baccalaureate Organization (IB Word Schools) z Genewy.

Stojąc u progu inicjatywy zmierzającej do otwarcia Open Future International School postanowiliśmy wspierać nasze działania o doświadczenia innych renomowanych szkół z międzynarodowym programem. Sprzyja temu sama filozofia IBO, która zakłada, że wszystkie szkoły IB na całym świecie powinny dzielić się z innymi szkołami swą wiedzą i doświadczeniem – toteż z ogromną przyjemnością i zaciekawieniem pojechaliśmy do Wrocławia.

Spotkanie rozpoczęliśmy od rozmowy z panią Dyrektor Agnieszką Szajn oraz koordynatorem Middle Years Programme panem Dawidem Bochen. To było dla nas niezwykle ważne i cenne spotkanie. Gospodarze cieprliwie i nie okazując zmęczenia gradem naszych pytań, którymi ich zasypaliśmy, opowiadali nam o początkach, o procesie wdrażania programu IB, i o tym, jak zmienili się nauczyciele i uczniowie. Do dziś nie potrafimy się nadziwić, skąd wzięli na to siłę. Ale dzięki tej rozmowie rozwialiśmy wiele wątpliwości i uzyskaliśmy odpowiedzi na dręczące nas pytania.

Oglądaliśmy też szkołę i prowadzone w niej zajęcia. Zaskoczyło nas wiele rzeczy, z którymi nie spotkaliśmy się w zwykłych szkołach. Na przykład zapraszano nas, żebyśmy weszli do klas w czasie lekcji. Ani przez moment nie przeszkadzaliśmy w prowadzonych zajęciach, ponieważ drzwi do klas są przeszklone i dzieci są przyzwyczajone do ruchu i obecności różnych osób. Uczniowie pracują podzieleni na 6 osobowe grupy, a nauczyciel nie stoi przy tablicy, tylko cały czas dyskutuje z dziećmi. Nasza obecność nie zakłóciła więc żadnej ciszy lekcyjnej, bo taka cisza na lekcji po prostu w Atucie nie wystepuje.

Na korytarzach brak wolnego miejsca na ścianie – bo to właśnie tam jest jedna, wielka wystawa prac dzieci. Widać, że konstruktywnie spędzają czas w szkole i są przyzwyczajane do prezentowania wszystkim wyników swojej pracy.

Miło było popatrzeć na dzieci uczące się w komfortowo wyposażonych salach. Na przykład w sali muzycznej było wiele instrumentów, na których dzieci w czasie zajęć grały i komponowały proste utwory. Był też sprzęt nagłaśniający, aby jeszcze lepiej mogły posłuchać dobrej muzyki.

Otrzymaliśmy cenne wsparcie merytoryczne i ze zdwojoną energią zabraliśmy się do pracy, której efekty zaprezentujemy niebawem.

Tymczasem zapraszamy do galerii zdjęć z naszej wizyty w Dwujęzycznej Szkole Podstawowej i Gimnazjum ATUT.

{gallery}atut{/gallery}